Na tenhle článek už se chystám pěkně dlouho. Je o jednom z nejdůležitějších a nejčastějších témat, které se studenty na konzultacích a kurzech řeším – jak se MOTIVOVAT. O motivaci jako takové už toho bylo mnoho řečeno i napsáno. Ať už se pro psaní práce snažíš nakopnout tu vnitřní část motivace (Dělám to kvůli sobě, vidím ve své práci smysl, … ) nebo vnější (Rodina bude šťastná, šéf mě povýší a dostanu přidáno, …), čas od času nám tahle mrška prostě dojde.

Co s tím? Mě osobně na toto skvěle funguje tzv. VEŘEJNÝ ZÁVAZEK, tedy sdílení závazku se skupinou lidí. Je to jako když si s kamarády řekneš, že budete společně držet suchý únor, a celý měsíc nepijete alkohol. Cítíš soudržnost se skupinou a říkáš si: Když to vydrží Pepa, tak já taky!” Pravděpodobně nechceš být ten jediný ze skupiny, který svůj závazek nedodrží, a tak se radši hecneš a dáš to.

No a podobně to funguje i s diplomkama. Vyzkoušej na vlastní kůži a udělej si malou diplomkovou výzvu 😉

  1. Vytvořte si skupinu se spolužáky, kde si každý nadefinujete svůj vlastní závazek pro psaní. Např.: budu psát 30 minut denně, napíšu jednu stránku denně, přečtu 20 stran denně … Cokoli vám bude vyhovovat a bude jasně definované.

  2. Zvolte si od kdy do kdy vaše diplomková výzva potrvá. Doporučuji minimálně tři týdny až měsíc. Proč? Jistě už jste někde slyšeli, že vytvořit si nový návyk trvá 21 – 30 dnů. Tedy když danou činnost budete opakovat celý měsíc, zautomatizujete si ji a nedá vám takovou práci se k psaní přemluvit. Bohužel na to nejsou dohledatelné studie. Podle výzkumu sociální psycholožky Phillippy Lally (University College, 2009) se počet dnů pro vytvoření nového návyku pohybuje v rozmezí 18 – 254 dnů. Nalaďme se pozitivně a buďme jedni z těch, kteří to zvládnou do oněch 30 dnů.

  3. Vytvořte si např. sdílenou tabulku, kde budete každý den značit, jestli jste svůj závazek splnili. Nebo můžete využít aplikaci HabitShare, kde můžete své vlastní závazky sdílet s přáteli a vzájemně se hlídat.
    Tabulka může vypadat třeba takto:
  4. Buďte v kontaktu, vzájemně se hecujte, podporujte se, pomáhejte si 😉

Komu by se nechtělo si něco takového organizovat sám, může se přidat k naší 21 denní diplomkové výzvě, kterou startujeme už 1. dubna (a není to apríl ;)). U téhle výzvy se sice osobně nesetkáme, ale každý den ti přijde mail, kde s tebou budu sdílet užitečné informace pro psaní diplomek, tipy na aplikace, které můžou usnadnit práci, nebo jen nějakou drobnou motivaci pro psaní. Přidat se můžeš i do facebookové skupiny Napiš diplomku, kde je prostor pro vzájemný hec, podporu, sdílení i otázky.

Na 21 diplomkovou výzvu se můžeš přihlásit ZDE.

Ať už si vybereš jakýkoli způsob a nebo se rozhodneš, že si uděláš výzvu sám pro sebe jako Pavel Šíma, který psal diplomku veřejně, důležité je hlavně začít. Tak směle do toho!

 

Jak se motivovat k psaní diplomky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *